Top
Hz. Meryem Ana Evi Derneği Resmi Web Sitesi

Bülbül Dağı

Bulunan Meryem Ana Evi, deniz seviyesinden 420 metre yükseklikte, Aladağ denilen dağın yamacında, Yunanca Solmissos’ta (664 m.) bulunur. Genellikle bitişiğindeki dağ olarak Yunanlılar tarafından Koresos olarak adlandırılan bir dağ olan Bülbül Dağı gösterilir.

Bülbül Dağı, Efes antik kentini kapsayan arkeolojik alandan takip eden yolun 9 km. güneyinde yer alır. Bugün bu kalıntılar Selçuk Belediye sınırları içerisindedir. İlçeyi Meryem Ana Evi’ne bağlayan yol, keşfi sırasında mevcut değildi, yalnızca 1950’lerde ulaşıma uygun hale getirildi. Bu yüzden yüzyıllar boyunca Ev’e ulaşılması zordu.

Panaya Kapulu’da bulunan Meryem Ana Evi’nin keşfedilme haberini takiben, İzmir Başpiskoposu Andrea Timoni’nin başkanlığında başlatılan resmi soruşturmadan sorumlu komisyon üyelerinin raporu, Emmerick’in görümlerini kapsayan verilerle uyuştuğunu açıkça vurguluyor.

1 Aralık 1892 tarihli rapor şöyle aktarmaktadır: “Ev’in konumuyla ilgili olarak, Emmerick şöyle diyor: ‘Efes’ten yaklaşık 15 km. uzaklıkta, Yeruşalem yönünden gelen yolun sağında (yani güneyden kuzeye doğru), Efes’in güneyinde yer alan dar patikalarla (Meryem’in çıkmak için kullandığı uzun ve yorucu bir yolla) ulaşılan bir dağın üzerinde (Bülbül Dağı), Efes’ten daha uzakta (8 km Efes’ten 12 km. Kuşadası’ndan) ama denizin en yakın olduğu noktada (4 km.), bir yanda denizin diğer yanda Efes’in göründüğü zirvede …’ Tüm bu detaylar kesin surette doğrudur: Çünkü Efes’ten başlayarak Ev’e doğru kat ettiğimiz yol, yukarı çıkarken yaklaşık üç saat, inerken ise iki saat sürdü.”

“Emmerick’in görümü şöyle devam ediyor: ‘Ev’in arkasında, kısa bir mesafede, çevresinde kayaları olan … Kayaların bulunduğu çevrede Yuhanna’nın dostu, vasıfsız bir prensin yaşadığı kale vardı; dağın tepesine doğru güzel bir mekâna konuşlanmış bir teras vardı…’

Gerçekten de Ev’in on iki metre arkasında, yüksekliği 40-50 metre arasında değişen kayalar vardır. 15-20 dakika ileride, büyük bloklardan oluşan ve bir kale olduğu düşünülen eski bir dikdörtgen yapının kalıntıları bulunur.” (Bu kale, güneyden doğuya doğru giderken sağda belli bir mesafede, Aziziye-Çamlık yolu üzerinde bir yer alır).

Hz. Meryem Ana Evi ile ilgili her türlü istek, eleştiri, öneri ve yorumlarınızı mesaj yazarak bize iletebilirsiniz.