Top
Hz. Meryem Ana Evi Derneği Resmi Web Sitesi

Göğe Alınan Meryem

Meryem’in Göğe Alınması, Meryem’in yeryüzü hayatını tamamlamasının ardından, hem bedeni hem de ruhuyla Cennet’e alınmasını belirten bir öğretidir. Bu Katolik öğretisi, 1 Kasım 1950 yılında Papa 12. Pius tarafından, Munificentissimus Deus Havarisel Bildirgesi aracılığıyla ilan edilmiştir.

“Allah tarafından ilk günahın her türlü zararından muaf tutulan lekesiz Bakire, yeryüzündeki yaşamını tamamladıktan sonra, günahı ve ölümü yenen efendilerin Efendisi Oğlu’na daha uygun olabilmek için ruhu ve bedeniyle göğe alındı, Rab tarafından evrenin Kraliçesi olarak yüceltildi.” (Katolik Kilisesi Din ve Ahlak İlkeleri, no 966)

“Bazı Havariler ve çok sayıda mübarek kadın, gizli mağaradan önceki bahçede dua ederken ve ilahiler söylemeye dalmışken birdenbire üç Melek korosuyla birlikte ruhların sarmalayarak oluşturduğu bir zafer korteji gördüm: Mesih İsa, ışıkla yoğun parlaklık içindeki kutsal Yaralarıyla, Çok Azize Meryem’in Ruhu’nun yanında duruyordu. Melek Korosu çocuklardan oluşuyordu ve büyük bir ışık kütlesi olarak belirdikleri için hepsi birbirine benziyordu. Ama Kutsal Kabir uçurumundan Azize Bakire’nin Ruhu’nu İsa’nın görüntüsünü takip ederken, birlikte aşağıya indiğini gördüm ve hemen ardından canlı ışık ırmağında Rab’bin yanında tüm diğer meleklerin görkemi içinde kendi Bedeni’nin göksel Kudüs’e doğru yükseldiğini gördüm” (Anna Katharina Emmerick’in Vahiyleri).

“Anneliğinde bakireliğini muhafaza ettin, uykuya dalışında dünyayı terk etmedin, ey Allah’ın Annesi; Diri Allah’a beden veren ey sen, Hayat’ın kaynağına eriştin ve şimdi duaların sayesinde ruhlarımızı ölümden kurtaracaksın.”

(Bizans Litürjisi’nde Nakarat, Bakire Azize Meryem’in Uykuya Dalması Bayramı)

Hz. Meryem Ana Evi ile ilgili her türlü istek, eleştiri, öneri ve yorumlarınızı mesaj yazarak bize iletebilirsiniz.